Občanský krizový plán
J. Kobza
Ptají se mne lidé, kteří bydlí v činžácích, jak se mohou připravit na energetickou chudobu a vysoké ceny tepla a energií? Přemýšlím, jak bych takovou situaci řešil já, po mých zkušenostech z podobné situace ve válečném Íránu.
V první fázi bych se jistě spolehl sám na sebe a na vlastní zdroje, spoléhat na ty státní je nespolehlivé:
Vyjádření předsedy senátu Vystrčila, že se lidi mají postarat sami o sebe, stejně jako prohlášení Pekarové, že vláda tu není od toho, aby se starala o občany, beru velmi vážně, zejména v prizmatu nadcházejících krizí a zejména různorodých prohlášení jednotlivých ministrů, která jen dokazují totální nekompetenci vlády řešit krize, do kterých nás sama uvrtala.
Lidi na venkově se podle všeho vrátí k systému záhumenků, pěstovat vlastní zeleninu, slepice, králíky, ….
Co ale ve městech?
- Na vše, co může nastat, si připravit řešení a záložní řešení (např. není plyn, přejdu na elektřinu a naopak, případně na přenosný vařič).
- Jak si uvařit? Pokud máte plynový sporák, pořídit si do rezervy elektrický (nejlépe dvouplotýnku) vařič, kdyby nešel plyn. Stará dobrá remoska je stále úžasná věc, upeče se v ní i chleba. Kdyby nešel plyn ani elektřina, poslouží velmi dobře campingový plynový vařič. Starý dobrý benzínový Primus už má asi málokdo, ale jsou na trhu různé outdoorové vařiče na plyn i na benzín..
- Jak svítit, když nepůjde elektřina? Bude to chtít možná plynovou lampu na propanovou bombu, zásobu svíček, sirek, baterky a baterie, stará dobrá petrolejka se také hodí. Kdo má solární nabíječku, bude mít výhodu.
- Pro případné potíže v zásobování potravinami je dobré mít zásobu minimálně na 1–2 měsíce, především trvanlivé potraviny, mouku, luštěniny, rýži, olej, cukr, sůl, sušené mléko, koření, kávu, čaj, sušené droždí, nějaký alkohol, konzervy s dlouhou životností a samozřejmě pro případ, že nepoteče voda alespoň 3 balíky balené vody. Plná vana v rezervě poskytne vodu na mytí a splachování. Pokud půjde elektřina, tak lednička s mrazničkou může udržet další varianty jídla.
- Děti: kdo má děti, tak samozřejmě ví, co budou potřebovat.
- Teplo lze v dálkově vytápěném činžáku nahradit pouze elektřinou, olejový radiátor, případně teplomet. Ceny elektřiny si ale mohou vynutit, že budete vytápět (jako na začátku 20.století) jen minimální plochu, jeden pokoj či kuchyň. Pozor na plynové a naftové ohřívače, otevřený plamen spotřebovává příliš mnoho kyslíku, hrozí udušení vzniklým CO, zejména ve spánku. Hlásič CO se v takovém případě opravdu hodí. Pro případ, že by vzplanulo něco navíc a netekla zrovna voda, se hodí i menší hasící přístroj.
- Počítejte s omezením jídelníčku, zejména s přechodem na bezmasá jídla, která spotřebují méně elektrické energie a nebo plynu. Brambory a mouka budou základem
- Teplou vodu a mytí asi bude muset nouzově řešit lavor a rychlovarná konvice, u malých dětí dětská vanička.
- Důležitá je vybavená lékárnička, která vedle běžných materiálů a léků (náplasti, obvazy, desinfekce a Paralen, Ibuprofen, živ. uhlí atd.) by měla obsahovat dostatečnou zásobu léků, které musí pravidelně užívat chronicky nemocní (inzulin, léky pro kardiaky, hypertoniky atd.). Zásoba základních vitamínů se také hodí.
- K uvedeným zásobám přidejte např. kuchyňské ubrousky, plastové nádobí a pytle na odpadky (můžou sloužit i jako izolace a dá se v nich provizorně ochránit pár kilo potravin). Důležité mohou být i různé lepící a izolační materiály.
- Udělejte si ručně psaný telefonní seznam – jak svých nejbližších, tak dodavatelů energií (vody, plynu, elektřiny) a jejich havarijních služeb (po výpadku se můžou objevit různé závady a internet pro zjištění kontaktů nemusí fungovat). Přidejte kontakty na různé řemeslníky (např. instalatéra, zámečníka). Mohou se hodit i kontakty na jednotlivé obyvatele paneláku – třeba odjedou na venkov a v jejich bytě může prasknout vodovodní potrubí a vytopí tak všechny byty níže. Může se stát, že paměť mobilu, kde máte všechna čísla, bude nedostupná, papír a propiska to jistí, že žádný kontakt nezapomenete.
- Udělejte si také ručně psaný seznam ošetřujících lékařů a pro každého člena domácnosti jeho případné nemoci, léky a dávkování. Při případném kolapsu blízkého je lepší ukázat zdravotníkovi předem napsané informace než pátrat v paměti, jaké tablety, proč a v jakém množství bere.
- Nezapomeňte na zdravotnické rukavice a jejich dostatek – ochrání před oděrkami a infekcemi.
- Důležité je zůstat ve spojení s vnějším světem, rodinou a přáteli. To znamená šetřit baterie mobilních telefonů (pokud bude fungovat síť), občanské vysílačky mohou pomoci v případě zhroucení mobilní sítě.
- Bezpečnost: opatrnost bude nutná, protože v době nedostatku se k sobě lidi chovají velmi sobecky, není proto dobré, aby se vědělo, že máte zásoby jídla. Každé opuštění bytu bude znamenat jeho ohrožení, takže se snažte domluvit se sousedy na patře, že si budeme vzájemně byty hlídat. Nebo v bytě pokaždé zůstane nějaký dospělý. Pevné a bezpečné dveře a zámky jsou základem.
- Péče o duši a duševní stav. Pozor na deprese, chce to zásobit se povzbudivou literaturou, pokud bude elektřina, filmy a videa, nesledovat příliš zpravodajství čt. Důležitý je kontakt s okolím, s přáteli, vzájemná pomoc a spolupráce. Je to vyzkoušený způsob, jak se vyhnout pocitu osamění, bezmoci, bezvýchodnosti a podobným stavům. Já jsem to řešil kytarou a vycházkami (pokud zrovna nebyl vyhlášen poplach nebo lock–down).
Dalším krokem bude tlačit na politiky, komunální i celostátní, ať koukají tu situaci řešit. Sledovat informace radnice o tom, co se děje a co se bude dít a co radnice bude dělat. Zda bude elektřina, plyn, teplo, za kolik bude a zda něco podnikne pro své občany.
Přišlo e–poštou